Radio Strefa

[

Radio na każdą porę

]

Od Radia Piotrków do Strefy FM Jak rozpoczyna się dzisiaj działalność radiową? Z pewnością inaczej niż pamiętnego; 1 czerwca 1992 roku, kiedy powstało Radio Piotrków... Radio komercyjne było wielką nowością, człowiek z mikrofonem nazywany dumnie dziennikarzem, a sprzęt, jeżeli już działał, zapewne pochodzenia zachodniego i to renomowanej firmy... Tymczasem rzeczywistość była zgoła inna: - w korytarzu kolejka przypadkowych, chętnych do pracy osób. Sprzęt wykonany amatorsko, mikrofony z kolekcji pamiątek, nadajnik przerobiony ze złomowanego; rad... See more

+48447323703
ul. Jagiellońska 7, 97-300 Piotrków Trybunalski
last update
[2023-03-31 04:52:50]
Views:
20
2023-11-28 01:16:58
Straszne radio, muzyka jest ta sama, prezenterzy są niegrzeczni.
Reply
Report
Od Radia Piotrków do Strefy FM

Jak rozpoczyna się dzisiaj działalność radiową? Z pewnością inaczej niż pamiętnego; 1 czerwca 1992 roku, kiedy powstało Radio Piotrków...

Radio komercyjne było wielką nowością, człowiek z mikrofonem nazywany dumnie dziennikarzem, a sprzęt, jeżeli już działał, zapewne pochodzenia zachodniego i to renomowanej firmy... Tymczasem rzeczywistość była zgoła inna: - w korytarzu kolejka przypadkowych, chętnych do pracy osób. Sprzęt wykonany amatorsko, mikrofony z kolekcji pamiątek, nadajnik przerobiony ze złomowanego; radiotelefonu o mocy 10 W i szczyt techniki - radiolinia - wykonana na bazie przyrządu pomiarowego, używanego do naprawy sprzętu RTV i domowego odbiornika radiowego. A pomieszczenie... o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Trochę płyty pilśniowej i drewnianych listew, wraz z opisywanym wyżej "wyposażeniem", stanowiły to, co dumnie nazwaliśmy wtedy Radiem Piotrków.

Autorem i głównym wykonawcą tej karkołomnej koncepcji był nasz dzisiejszy szef - Tomasz Stachaczyk, który razem z Wojtkiem Dąbrowskim i Januszem Surmą,; w asyście innych, podobnych mu zapaleńców, postanowił zrealizować swoje życiowe marzenie.

Czas płynął i wciąż przybywało osób zainteresowanych współpracą z lokalnym radiem. Coraz więcej było na naszej antenie gości, informacji i audycji. Niestety w eterze robiło się coraz ciaśniej, a na horyzoncie nie widać było zapowiadanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji ładu. Chcąc nadal nadawać, musieliśmy wybrać nowe miejsce na skali radioodbiornika. W kwietniu 1993 roku zmieniliśmy częstotliwość na 69,9 MHz (bo akurat była, naszym zdaniem, wolna).

W marcu 1994 r. doczekaliśmy się oficjalnej oceny dotychczasowej działalności i planów programowych. W Łodzi odbyły się przesłuchania koncesyjne i mało brakowało, by przedstawiciele Radia spóźnili się na spotkanie z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z powodu... korków w okolicach bazarów w Tuszynie. Na szczęście wielomiesięczna praca nie poszła na marne. Nie było spóźnienia, a na drugi dzień prasa pisała: "Stacje z Piotrkowa, Sieradza i Bełchatowa wypadły przed KRRiTV znacznie lepiej niż stacje łódzkie". "Absolutne zwycięstwo Radia Piotrków", "Świetnie przygotowani", "Markiewicz oczarowany poziomem Radia znad Strawy".; Słowem - sukces potwierdzony otrzymaniem 31 marca 1994 r. koncesji na nadawanie (tego dnia KRRiTV wydała; pierwszych 16 pozwoleń dla stacji lokalnych ). "Jako pierwsi wykazaliście się znajomością prawa autorskiego i ustawy o radiofonii" - komplementował Marek Markiewicz wystąpienie "Radia Piotrków".

Nasze drugie urodziny obchodziliśmy już jako legalna rozgłośnia. Z tej okazji zorganizowaliśmy naszym słuchaczom trzydniowe święto (koncerty, pokazy pirotechniczne, imprezy sportowe). Wspomniane uroczystości dały początek oficjalnym Dniom Piotrkowa, które organizowane są odtąd co roku na początku czerwca. Do nich dołączył PIOTR Plebiscyt Na Osobowość Roku i Bal Sportowca.

Od 1 stycznia 2000 r. nadajemy tylko na "górnym" UKF-ie, na częstotliwości 98,2 MHz. Jesteśmy zgranym zespołem, który przez 24 godziny przygotowuje program dla słuchaczy z terenu byłego województwa piotrkowskiego. I chociaż z dawnego; "wyposażenia" rozgłośni nie zostało już prawie nic, chociaż pracujemy w nowych,; bez porównania lepszych warunkach (z kilkunastu metrów kwadratowych; przenieśliśmy się do wygodnych pomieszczeń o powierzchni prawie dwudziestokrotnie większej), to od czasu do czasu tęsknimy do tamtej "pirackiej" atmosfery i do pamiętnego poniedziałku 1 czerwca 1992 roku, kiedy to po symbolicznym przecięciu przez ówczesnego prezydenta miasta Michała Rżanka wstęgi (z mikrofonowego kabla), po raz pierwszy w eter popłynęły słowa "Tu Radio Piotrków, na częstotliwości 70,1 MHz" W marcu 2003 r Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała nam kolejną koncesję. Wiosną 2006 r. wystąpiliśmy do KRRiTV o zmianę nazwy programu. Dyskusje o zmianie nazwy rozpoczęły się pod koniec 1999 r. W 2000 r mieliśmy wejść pod nowym szyldem. Wymiana argumentów trwała zbyt długo i tak z wybiciem północy i nastaniem nowego roku pomysł upadł. W ciągu kolejnych sześciu lat sprawa powracała z różnym nasileniem. Słuchaczy przybywało, firma się rozwijała i poczuliśmy, ze jest to odpowiedni moment by podjąć odważną decyzję i wejść w nową STREFĘ ! I tak .... Od 1 września 2006 r. w piotrkowskim eterze można słuchać programu Radia Strefa FM. Nowa nazwa ma podkreślić to, że radio jest rozgłośnią regionalną, a nie kierowaną tylko do mieszkańców miasta. Zmiana nazwy powiązana była z imprezą, która odbyła się przy jednym z piotrkowskich rond. W jej trakcie przedstawiono nową nazwę, podsumowano tegoroczną edycję programu Radio Lato. – Zmiana nazwy programu jest wymuszona koniecznością akceptacji radia przez szerszą grupę naszych słuchaczy - to fragment wypowiedzi prezesa Tomasza Stachaczyka dla branżowego pisma PRESS. - Nazwa Radio Piotrków sugerowała, że chcemy być radiem typowo miejskim, poza tym słuchacze spoza Piotrkowa nie zawsze mogli się z nim identyfikować - dodaje. Stachaczyk przyznaje również, że nazwa Radio Piotrków była nazwą trudną marketingowo. - Nowa nazwa otwiera nowe możliwości - wyjaśnia prezes zarządu rozgłośni. Rozgłośnia wystąpiła też do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zwiększenie mocy nadajnika z 0,1 kW do 1 kW, co znacznie zwiększyłoby zasięg techniczny radia

Radia Strefa FM można słuchać na częstotliwości 98,2 MHz.
© LogFM.com, 2009-2024 (2024-08-12,08:46:39)
Радио отдых