Radio 1

[

Alternative radiostation

]

Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin (19.-25.10.1990) vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno (15.2.1991 vzniklo Radio Ultra, které se po udělení licence 25.3.1991 změnilo na... See more

Liberec FM|98.7
Plzen FM|97.5
Prague FM|91.9
Praha FM|91.9
+420234787111
Říčanská 3 10100 Prague, Czech Republic
last update
[2023-03-12 15:38:25]
Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin (19.-25.10.1990) vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno (15.2.1991 vzniklo Radio Ultra, které se po udělení licence 25.3.1991 změnilo na Radio 1) a Radio 1 se tak stalo první soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.

Od začátku své existence se Radio 1 liší od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům.

V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů.

Od roku 1990 prošlo Radio 1 hudebním vývojem od čistě rockových provopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby. Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy taneční hudby a alternativní rock. Své stálé místo ve vysílání mají i menšinové hudební žánry – jazz, hard rock, reggae, world music, klasická hudba, hip hop.

V programu Radia 1 nechybí ani komponované pořady a publicistické relace. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem moderátorů.

Od září roku 2004 je většinovým majitelem Radia 1 společnost Communicorp.

Radio 1 se významnou měrou podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí jako filmových či divadelních představení, koncertů menšinových žánrů a sportovních událostí.

Radio 1 také vysílá přímé přenosy z různých akcí či záznamy koncertů a mnoho dalších zajímavostí. Za podpory Radia 1 byly také vydány stovky alb domácích nezávislých interpretů a některé zajímavé knižní tituly.

Během mnoha let své oficiální existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela ojedinělým v celém středoevropském prostoru. Pro významné množství českých umělců je zdrojem inspirace a pro posluchače ne bezduchou kulisou, ale nevtíravým společníkem.

O PROGRAMU RADIA 1

Radio 1 je svým programem ojedinělá soukromá rozhlasová stanice nejen v Praze, ale i v celé České republice.

Mapuje velké spektrum hudby, kterou posluchači nemohou slyšet na žádném jiném radiu. V programu se unikátním způsobem podařilo skloubit na jedné straně nahrávky kytarové a na straně druhé taneční, jako je trip-hop a ambient, dále acid jazz, drum and bass a jungle, house, breakbeat, hip hop, techno či trance.

Nedílnou součástí filozofie Radia 1 je zejména živý kontakt s posluchači po celý den, stálý kulturní přehled o akcích v Praze i okolí, což dokazuje jak velké množství živých rozhovorů, tak například pravidelný Kulturní servis, vysílaný 2x denně a okamžité zařazování nových nahrávek s akcentem na domácí tvorbu zejména mladých interpretů, kteří nabízejí neotřelé hudební postupy.

Po dobu své existence prošlo Radio 1 určitým vývojem od počátečního ryze rockového (viz úterní pořad Hard music) nezávislého rádia až k současnému obsažení velkého množství hudebních stylů.

V současném vysílání najdete denní tok hudby a kulturních informací, vysílaný ve všední dny mezi 6. a 19. hodinou, poté hodinový pořad CD Nonstop mezi 19. a 20. hodinou všední dny a počínaje 20. hodinou a konče 6. hodinou ranní speciální programy.

Radio 1 se nezaměřuje pouze na import muziky ze zahraničí (zde stojí za zmínku oblíbená čtvrteční Hitparáda Radia 1), ale dává ve vysílání také značný prostor domácím interpretům. Dokladem může být např. úterní česká hitparáda Velká sedma a pravidelný čtvrteční pořad Inclubátor, který představuje začínající domácí muzikanty a jejich demo snímky.

Se zaměřením na ryze francouzskou taneční scénu se představuje pondělní pořad French Connection a nedělní pořad Všechny hudby světa nabízí přehled o world music.

Z okrajovějších žánrů vysílají vlny R1 také blues Blue Train nebo jazz Jazz a fusion hodinka. V nabídce vysílání je již zmiňované mluvené slovo také v podobě filmových novinek Film o páté, který nabízí k poslechu i filmové soundtracky, dále Čtení se strýčkem Míšou, Knižní servis s novinkami a doporučeními čtenářům, diskusní pořad s velmi zajímavými hosty Zátiší a samozřejmě Kulturní servis.

Své nezaměnitelné místo ve vysílání má nejkontroverznější sobotní pořad o světové taneční scéně Unzipped nebo pořad o nerovných beatech Breakbeat Conference. V oblasti reggae, dub a ska se orientuje pořad Reggae klub, jiný styl představuje stále oblíbenější hip-hopový Soundbomb a skvělý jungleový Shadow Box. Novinkou ve vysílání Radia 1 je čtvrteční pořad o dubstepu nazvaný Bass Trap.

K nedělnímu večeru neodmyslitelně patří Novinky na alternativní scéně, Intro a Seance.

Součást vysílání tvoří i přímé přenosy našich i zahraničních kapel a záznamy vystoupení (např.Depeche Mode, Radiohead, Dreadzone, Chemical Brothers, apod.).

Radio 1 se významnou měrou podílí na propagaci nejrůznějších kulturních akcí, jako filmových či divadelních představení, koncertů menšinových žánrů a sportovních akcí.

Za naší podpory také vyšlo mnoho desek domácím nezávislým interpretům a některé zajímavé knižní tituly.

HISTORY OF RADIO 1

RADIO 1 is the oldest private radio station broadcasting in the Czech Republic. Officially established in the Spring of 1991, RADIO 1 actually began broadcasting in the autumn of 1990 as a pirate radio station. The station was situated inside the pedestal of the former Stalin Monument as a part of the Totalitarian Zone exhibition.

Despite being met with an enthusiastic and appreciative response a broadcasting equipment was confiscated by the government several days after supporting the continuation of broadcasting and against State's monopoly of radio and television on broadcasting, it was signed by 30.000 people. In February 1991 the equipment was returned and RADIO 1 began to broadcast under its current name. It was the first independent privately owned radio station in the republic.

The difference between RADIO 1 and other commercial radio stations is in its music program. Rather than concetrainingon the usual hitparades, top 40s, and golden oldies RADIO 1 focuses its attention on more serious work, specifically on alternative, independent music of all styles (electronic, rock, jazz, reggae, ambient etc.). The most important thing for all the people from Radio 1 is to spread quality music.

During many years of existence RADIO 1 has become an important cultural phenomenon. By not being affraid of being different and by exposing a whole new generation of artists (painters, authors, musicians etc.)

Having 30 special shows (foreign and Czech and Slovak Radio 1 chart, shows about films, books, new music, forgotten music etc.) which inform about the alternative side of culture (not showbusiness), Radio 1 is a unique radiostation not only in Czech Republic, but in the whole Central Europe.
© LogFM.com, 2009-2024 (2024-07-10,17:18:06)
Радио отдых